BESNİ KURU ÜZÜMÜ 500 G

  • 40,00TL
  • KDV Hariç: 40,00TL

Besni üzümü yöresel bir üzüm türüdür. Adıyaman ve civarında yetiştirilir. Uzun ve sarı renkli bir üzüm cinsidir. Adını Adıyaman’ın Besni ilçesinden almaktadır. Bölge halkının büyük bir kısmı tarafından yetiştirilmektedir. Genellikle kurutulmadan önceki taze haline Peygamber üzümü kurutulmuş haline ise Besni üzümü denilmektedir. Her ne kadar taze halindede tüketilmeye müsaitsede genellikle ku..

Etiketler: BESNİ KURU ÜZÜMÜ 500 G, DOÜ-70, Yaban Mersini Kurusu, yaban mersini kurusu, kuru üzüm, antep karası, besni kuru üzümü, sultaniye üzüm, kuru meyveler

Besni üzümü yöresel bir üzüm türüdür. Adıyaman ve civarında yetiştirilir. Uzun ve sarı renkli bir üzüm cinsidir. Adını Adıyaman’ın Besni ilçesinden almaktadır. Bölge halkının büyük bir kısmı tarafından yetiştirilmektedir. Genellikle kurutulmadan önceki taze haline Peygamber üzümü kurutulmuş haline ise Besni üzümü denilmektedir. Her ne kadar taze halindede tüketilmeye müsaitsede genellikle kurutulmuş halde sevilip tüketilmektedir. Besni üzümü  önce zeytinyağı ile harmanlanır ve  güneşe  kurumaya bırakılır en geç 1 haftada yemeğe hazır hale gelir.

Besni üzümünün insan sağlığı açısından oldukça çok faydaları bulunmaktadır. Sağlığına önem verenler için güzel bir atıştırmalık alternatif olacak bu enfes kuru yemiş içeriğinde A,B1,B2,ve C vitaminleri barındırmaktadır.Yüksek miktarda Potasyum ve Magnezyum kaynağıdır. Bağışıklık sistemini destekler. Bağırsak hareketlerine yardımcıdır. Kansızlığı giderir. Kolesterole iyi gelir.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.